Hledáte nejlevnější leteckou jízdenku?

Etiopie Lalibela (včetně skalních kostelů)

Počasí Etiopie Lalibela (včetně skalních kostelů)


Etiopie je fascinující zemí východní Afriky, která se pyšní nejen svou bohatou historií a kulturou, ale také úchvatnými přírodními scenériemi. Jedním z nejzajímavějších a nejznámějších míst v Etiopii je město Lalibela, které se nachází v severní části země. Přezdívá se mu také "Jeruzalém Afriky" kvůli jeho významu jako poutního místa pro křesťanské náboženské skupiny.

Lalibela je známá především díky svým skalním kostelům, které jsou jedinečnou architektonickou památkou. Tyto kostely byly vytesány přímo do pískovcových skal a jsou významným poutním místem pro etiopské koptské křesťany. Zříceniny kostelů Lalibely se datují z 12. století a jsou považovány za jedno z nejvýznamnějších děl středověkého stavitelství v Africe.

Všechny skalní kostely Lalibely jsou vytesány ručně a některé z nich jsou velmi dobře dochované. Celkem je zde jedenáct kostelů, které jsou spojeny s podzemními chodbami a tunely. Každý z těchto kostelů má svou vlastní jedinečnou architekturu a ozdoby, které odrážejí křesťanskou kulturu a tradice Etiopie. Mezi nejznámější patří Bet Giyorgis (kostel sv. Jiří), který je vytesán ve tvaru kříže a je považován za nejkrásnější ze všech kostelů.

Kromě skalních kostelů je Lalibela také turisticky atraktivním místem díky svému přírodnímu okolí. Město je obklopeno malebnými kopci a horami, které nabízejí úchvatné výhledy. Navštívení Lalibely je také dobrým výchozím bodem pro prozkoumávání přírodního parku Simien Mountains, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Tento park je domovem mnoha ohrožených druhů zvířat, jako jsou ibexi či walya ibexi, a také poskytuje úchvatné výhledy na zasněžené vrcholky hor.

Přestože se Lalibela nachází v suchém podnebném pásu, není v něm počasí příliš horké. Průměrné teploty zde často dosahují okolo 20–25 stupňů Celsia. Nejteplejší období přichází mezi dubnem a květnem, kdy teploty mohou dosahovat až 30 stupňů Celsia. V noci však může být chladnější, obzvláště ve vyšších nadmořských výškách, jako je Simien Mountains. V období dešťů, které trvá od června do září, může být Lalibela zahalena zelení a oživená vodopády.

Kvůli poutnímu významu Lalibely a skalních kostelů se sem přijíždí tisíce návštěvníků z celého světa. Město nabízí širokou škálu ubytovacích možností, restaurací a obchodů se suvenýry. Nejlepší dobou návštěvy je období mezi říjnem a březnem, kdy je počasí příjemné a srážky jsou minimální.

Lalibela je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších míst v Etiopii. Skalní kostely jsou architektonickým pokladem a kombinace přírodního krásna a náboženského významu činí z Lalibely jedinečné a nezapomenutelné místo.


Dovolená Etiopie Lalibela (včetně skalních kostelů)


Etiopie je jednou ze skrytých perl světa, která láká svou bohatou historií a starověkými památkami. Jedno z nejvýznamnějších a nejobdivovanějších míst v zemi je Lalibela, západně od Addis Abeby. Tato malebná oblast je známá svými skalními kostely, které lákají návštěvníky z celého světa.

Lalibela se nachází v nadmořské výšce přes 2 500 metrů a je historickým centrem Etiopie. Kostelů zde najdeme celkem 11, které byly vytesány přímo do červeného sopečného kamene. Tato úžasná architektura se datuje do 12. a 13. století za vlády krále Lalibely. Dnes jsou kostely považovány za jedno z největších náboženských středisek v Etiopii a jsou součástí světového dědictví UNESCO.

Každý z kostelů má svůj unikátní charakter a je zasvěcen jinému světci. Nejslavnější a největší kostel v Lalibele je Bete Medhane Alem, což v překladu z amharštiny znamená "Dům Spasitele světa". Jeho interiér je zdoben krásnými freskami a je v něm umístěna replika Archy úmluvy. Dalším významným kostelem je Bete Giyorgis, který je ve tvaru kříže a považuje se za jeden z nejkrásnějších kostelů v Lalibele.

Kromě skalních kostelů je v Lalibele také mnoho dalších památek, které stojí za návštěvu. Mezi nimi patří například klášter Na'akuto La'ab, který se nachází na vrcholu kopce a nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Další zajímavou lokalitou je přírodní jeskyně Asheton Mariam, která je oblíbeným místem pro poutníky.

Pokud plánujete návštěvu Lalibely, doporučuje se vydat se sem během jednoho z náboženských festivalů, které se zde konají. Nejvíce známý je vánoční festival Genna, který se slaví 7. ledna a přitahuje tisíce poutníků. Během festivalu se kostely plní věřícími, kteří přicházejí modlit se, zpívat a oslavovat.

Lalibela je také výchozím bodem pro několik treků, které nabízejí možnost prozkoumat krásu etiopské přírody a setkat se s lokálními komunitami. Můžete se vydat na hlídání divokých volů, procházet se po zelených pastvinách a řece tečoucí mezi nádhernými horskými hřebeny.

Celkově vzato, návštěva Lalibely a jeho skalních kostelů je jedinečný zážitek, který nabízí záblesk do bohaté historie Etiopie. Tato mystická místa lákají návštěvníky, kteří si přejí objevovat a prozkoumávat odleglé kouty světa. Lalibela je zároveň svatyní, která poskytuje duchovní odpočinek a alespoň na chvíli zpomalí každodenní rychlý tempa života.


Nejčastější dotazy a odpovědi Etiopie Lalibela (včetně skalních kostelů)


1. Jak se dostat do Lalibely v Etiopii?
- Lalibela je dostupná letecky, nejbližší letiště se nachází ve městě Lalibela.
- Je možné také dojet autobusem z Addis Abeby, což může trvat přibližně 12 hodin.

2. Jaká je nejlepší doba na návštěvu Lalibely a skalních kostelů?
- Nejlepší čas na návštěvu je v období sucha, což je od října do dubna. V této době je méně pravděpodobné, že se setkáte s deštěm a nejsou žádné silné vedra.

3. Jaké jsou vstupní poplatky do skalních kostelů v Lalibele?
- Vstupné do skalních kostelů v Lalibele je přibližně 350 ETB za dospělého a 150 ETB za studenta. Existuje také kombinovaná vstupenka, která umožňuje návštěvu všech kostelů za sníženou cenu.

4. Jak dlouho trvá obvyklá prohlídka skalních kostelů v Lalibele?
- Obvyklá prohlídka skalních kostelů trvá přibližně 2-3 hodiny. Závisí to na zájmu návštěvníka a množství času stráveného u každého kostela.

5. Může se ve skalních kostelech fotografovat?
- Ano, je povoleno fotografické vybavení do skalních kostelů přinést a fotografovat. Nicméně, některé kostely mohou mít omezení ohledně fotografování uvnitř, jako je například bližší snímání drahokamů.

6. Existují nějaká omezení pro návštěvu skalních kostelů v Lalibele?
- Ano, návštěvníci by měli dodržovat předepsané oblečení (ženy by měly nosit šátek na hlavě) a darovat dobrovolný příspěvek na udržování kostelů.

7. Mohu navštívit Lalibelu bez průvodce?
- Ano, můžete si prohlédnout Lalibelu bez průvodce, ale mnoho návštěvníků volí si najmout průvodce, aby získali hlubší povědomí o historii a významu skalních kostelů.

8. Existují ve městě Lalibela možnosti ubytování a stravování?
- Ano, v Lalibelu je k dispozici několik hotelů, od levnějších možností ubytování po luxusní hotely.
- Pokud jde o stravování, můžete si vychutnat místní etiopskou kuchyni ve městě Lalibela, která nabízí různé restaurace a kavárny.


Ubytování Etiopie Lalibela (včetně skalních kostelů)


Etiopie je země s dlouhou historií a kulturním bohatstvím, které se odráží i v místním ubytování. Jedno z nejzajímavějších míst k pobytu v Etiopii je město Lalibela, které se nachází v údolí pohoří Lasta.

Lalibela je proslulé svými skalními kostely, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Tyto kostely jsou vytesány přímo do skály a nabízejí neuvěřitelný pohled na technické i umělecké mistrovství, které stojí za jejich stavbou.

Při pobytu v Lalibelu byste měli rozhodně navštívit kostely svatého Jiří, betlémský kostel, kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova a mnoho dalších. Tyto kostely jsou nejen neuvěřitelně krásné, ale také nabízejí návštěvníkům možnost seznámit se s místním náboženským a kulturním dědictvím.

Pokud hledáte ubytování v Lalibelu, máte na výběr různé možnosti. Vedle místních hotelů a penzionů můžete také využít možnosti přenocování u místních rodin. Tyto rodiny nabízejí ubytování ve svých domech, což je skvělá příležitost pro návštěvníky poznat místní kulturu a zvyky.

Mnoho ubytovacích zařízení v Lalibelu nabízí nejen pohodlné pokoje, ale také zahrnují restaurace, které nabízejí tradiční etiopskou kuchyni. Tato kuchyně je proslulá svými kořeněnými a aromatickými jídly, která jsou připravována s použitím místních ingrediencí.

Pokud se rozhodnete navštívit Lalibelu a její skalní kostely, určitě nebudete litovat. Toto místo nabízí nejen neuvěřitelné pohledy, ale také možnost poznat místní kulturu a zvyky. A nezapomeňte si vybrat skvělé ubytování, které vám umožní využít všech možností, které Lalibela nabízí.


Letenka Etiopie Lalibela (včetně skalních kostelů)


Lalibela je malebné město ležící v severní Etiopii, které je domovem jedinečných skalních kostelů. Tato historická lokalita patří mezi nejvýznamnější místa křesťanského náboženství v Etiopii a přitahuje návštěvníky z celého světa.

Skalní kostely v Lalibelu jsou mistrovským dílem středověké architektury a jsou vytesány přímo do živé skály. Jejich vznik se datuje do 12. až 13. století, kdy bylo několik kostelů postaveno za vlády krále Lalibely. Jedná se o jedenáct kostelů, které jsou rozděleny do dvou komplexů, známých jako Dolní a Horní město.

Kostely jsou postaveny pod úrovní terénu a mají jedinečné architektonické prvky. Každý z kostelů má svůj vlastní charakter a vnitřní výzdobu. Mezi nejznámější patří kostely Bet Giyorgis (Kostel svatého Jiří) a Bet Medhane Alem (Kostel Spasitelova slova), který je největším skalním kostelem na světě. Tyto kostely jsou považovány za úžasný zázrak lidského ducha a jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Navštívit Lalibelu je jako cesta do minulosti. Návštěvníci mají možnost prozkoumat rozsáhlý komplex kostelů, které představují jedinečné dědictví etiopského křesťanství. Skalní kostely jsou stále aktivní a slouží jako důležité poutní místo pro místní náboženské společenství.

Při prohlídce těchto kostelů je možné obdivovat jejich impozantní vnitřní i vnější architekturu. Některé z kostelů mají rozsáhlé podzemní chodby a galerie, které se otevírají do nádherně zdobených sálů a kaplí. Vnitřní výzdoba je plná freskových maleb, soch a ikon, které zobrazují biblické příběhy a svaté postavy.

Navštívit Lalibelu je jedinečným zážitkem nejen pro nábožensky založené návštěvníky, ale i pro milovníky historie a architektury. Město je také obklopeno malebnou krajinou, která nabízí úchvatné výhledy a příležitosti k prozkoumání etiopského venkova.

Přestože Lalibela neleží na tradičních turistických trasách, stále získává na popularitě mezi cestovateli. Díky své bohaté historii a nádherným skalním kostelům je pověstné jako jedinečná a nezapomenutelná destinace.

Prozkoumání Lalibely a skalních kostelů je zážitkem, kterým lze objevit dávnou minulost a vkročit do světa, který se zdá být odvozen od reálií moderních dob.


Garantovaná nejnižší cena

98 % spokojených zákazníků

Nejobsáhlejší internetová nabídka letenek

Nejlevnější letenky do celého světa

Levné letenky do celého světa na jednom místě.

Pátrat po letenkách